Competitive Tryouts

We are pleased to announce the tryout schedule for NBBA's 2016-17 Provincial Competitive and Local Competitive teams.  Please be sure to review the following important notes related to tryouts: 

  • A player MUST be registered for the tryout and have paid the $25 tryout fee in order to attend the tryouts. (Register Now)
  • This year players trying out for a provincial competitive team will attend the tryout based on their year of birth (eg. Minor Atom Boys - year of birth is 2006).
  • Players should arrive 15 minutes prior to their scheduled tryout time to check in and receive a number written on their leg so that coaches may easily identify them during the tryout.
  • Each player must bring a ball, water and come dressed to play (shorts, t-shirt, indoor shoes).
  • Players competing for a spot on a competitive team will be evaluated on shooting skills, passing, dribbling and ball handling, rebounding, endurance, attitude, coach-ability, intensity, etc.  
  • Based on the evaluation of the above criteria, the Head Coach will select their 10 to 12 players. 
  • Players must attend all tryouts until they are released.
  • The selection process can commence after the first, second, or third tryout dates and is usually based on the number of players trying out.
  • Have fun!

Players not selected for a provincial competitive team will be released to the Recreational Program (if they have registered to secure their spot) and attend the sort-outs. Or, if they wish, they are welcome to attend the Local Competitive tryouts (offered at the Bantam and Midget levels only). 

Questions related to competitive tryouts may be directed to Kelly Milne, VP Competitive, by email

*Please note that the tryout schedule is subject to change. Registrants will be notified by email of any changes and updates will also be reflected on this page. (Schedule as of September 4, 2016) 

Provincial Competitive Tryout Schedule

Minor Atom Boys (2006)

Date Time Location
September 17 9:00 am to 10:15 am Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 18 9:00 am to 10:15 am John McCrae Secondary School
September 21 6:00 pm to 7:30 pm Adrienne Clarkson Elementary School

Major Atom Boys (2005)

Date Time Location
September 10 9:45 am to 11:00 am Redeemer Christian School
September 17 9:00 am to 10:15 am Longfields-Davidson Heights (Gym 2)
September 20 6:00 pm to 8:00 pm Farley Mowat Public School

Minor Atom Girls (2006)

Date Time Location
September 10 11:00 am to 12:15 pm Redeemer Christian School
September 17 10:15 am to 11:30 am Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 20 6:00 pm to 8:00 pm Cedarview Middle School

Major Atom Girls (2005)

Date Time Location
September 17 10:15 am to 11:30 am Longfields-Davidson Heights (Gym 2)
September 20 6:00 pm to 8:00 pm Monsignor Paul Baxter
September 22 6:00 pm to 8:00 pm Cedarview Middle School

Minor Bantam Boys (2004)

Date Time Location
September 10 1:30 pm to 2:45 pm Redeemer Christian High School
September 17 11:30 am to 12:45 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 18 2:00 pm to 3:15 pm John McCrae Secondary School

Major Bantam Boys (2003)

Date Time Location
September 11 2:00 pm to 3:15 pm Redeemer Christian High School
September 17 11:30 am to 12:45 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 2)
September 18 3:15 pm to 4:30 pm John McCrae Secondary School

Minor Bantam Girls (2004)

Date Time Location
September 10 4:00 pm to 5:15 pm Redeemer Christian High School
September 17 12:45 pm to 2:00 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 18 4:30 pm to 5:45 pm John McCrae Secondary School

Major Bantam Girls (2003)

Date Time Location
September 11 9:15 am to 11:15 am Redeemer Christian High School
September 17 12:45 pm to 2:00 pm Longfields-Davidson Heights
September 18 10:15 am to 11:30 am John McCrae Secondary School

Minor Midget Boys (2002)

Date Time Location
September 11 11:15 am to 12:45 pm Redeemer Christian High School
September 17 2:00 pm to 3:15 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 19 6:00 pm to 8:00 pm Berrigan Elementary School
September 20 8:00 pm to 10:00 pm Farley Mowat Public School             

Major Midget Boys (2001)

Date Time Location
September 8 8:00 pm to 10:00 pm Ottawa Christian School
September 11 12:45 pm to 2:00 pm Redeemer Christian High School
September 17 2:00 pm to 3:15 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 2)

Minor Midget Girls (2002)

Date Time Location
September 11 9:15 am to 11:15 am Redeemer Christian High School
September 17 3:15 pm to 4:30 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 18 11:30 am to 12:45 pm John McCrae Secondary School

Major Midget Girls (2001) 

Date Time Location
September 11 4:30 pm to 5:45 pm Redeemer Christian High School
September 17 4:30 pm to 6:00 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 2)
September 20 8:00 pm to 10:00 pm Berrigan Elementary School

U17 Junior Boys (2000)

Date Time Location
September 17 4:30 pm to 6:00 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 19 6:00 pm to 8:00 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 1)
September 22 6:00 pm to 8:00 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 1)

U17 Juvenile Girls (2000)

Date Time Location
September 10 5:15 pm to 6:45 pm Redeemer Christian High School
September 11 3:15 pm to 4:30 pm Redeemer Christian High School
September 20 8:00 pm to 10:00 pm Cedarview Middle School

U19 Junior Girls (1998, 1999, 2000)

Date Time Location
September 11 4:30 pm to 5:45 pm Redeemer Christian High School
September 17 4:30 pm to 6:00 pm Longfields-Davidson Heights (Gym 2)
September 21 8:00 pm to 10:00 pm Berrigan Elementary School

 

Local Competitive Tryout Schedule

*Please note that final team roster decisions may be made up to September 30th and additional sessions may be scheduled, if required.

Major Bantam Girls (2003 & 2004)

Date Time Location
September 19 6:00 pm to 7:15 pm Mother Teresa High School (Wood Gym)
September 20 7:15 pm to 8:30 pm Adrienne Clarkson Elementary School
September 21 6:00 pm to 7:15 pm Chapman Mills Public School

Major Midget Girls (2001 & 2002)

Date Time Location
September 20 8:30 pm to 10:00 pm Adrienne Clarkson Elementary School
September 22 6:00 pm to 8:00 pm Mother Teresa High School (Wood Gym)
September 23 (if required) 6:00 pm to 8:00 pm Berrigan Elementary School

Major Bantam Boys (2003 & 2004) 

Date Time Location
September 19 7:15 pm to 8:30 pm Mother Teresa High School (Wood Gym)
September 20 6:00 pm to 7:15 pm Adrienne Clarkson Elementary School
September 21 7:15 pm to 8:30 pm Chapman Mills Public School

Major Midget Boys (2001 & 2002)

Date Time Location
September 19 8:30 pm to 10:00 pm Mother Teresa High School (Wood Gym)
September 21 8:30 pm to 10:00 pm Chapman Mills Public School
September 23 (if required) 8:00 pm to 10:00 pm Berrigan Elementary School

Questions related to the Local Competitive teams can be emailed to Neil Talbot, VP Recreational Girls. 

Gym Locations

  • Redeemer Christian High School (82 Colonnade Road) 
  • Longfields-Davidson Heights High School (149 Berrigan Drive)
  • John McCrae Secondary School  (103 Malvern Drive)
  • Berrigan Elementary School  (199 Berrigan Drive)
  • Cedarview Middle School (2760 Cedarview Road) 
  • Farley Mowat Public School (75 Waterbridge Drive)
  • Adrienne Clarkson Elementary School (ACES) (170 Stoneway Drive)
  • Monsieur Paul Baxter (MPB) (333 Beatrice Drive)
  • Ottawa Christian School (OCS) (255 Tartan Drive) 
  • Chapman Mills Public School (260 Leamington Way)
  • Mother Teresa High School (440 Longfields Drive)